13 évig velünk élt Szofi, a magyar vizsla. Az utóbbi két-három évben először az egyik, majd a másik szemére is elvesztette a látását. Mindig is kint lakott, így az emlékeiből egészen jól elboldogult a kertben. Tavaly szívbeteg lett. Tartottunk a téltől, hogy elviszi. Be nem tudtuk hozni, hiszen egész életében háromszor volt a lakásban, fogalma sem lett volna, hova csöppent.

Ősszel, amikor lehullottak a levelek, mindig húztunk a háza köré egy műanyag kerítést, és hőszigetelés gyanánt vastagon feltöltöttük falevelekkel, az ajtajára meg mindig felszereltem egy háromlamellás átlátszó műanyagkaput. Tartottunk tőle, ha beüt a tél, ez kevés lesz a legyengült szervezetének.

Miután Szofi egyre kevésbé tudta ellátni jelző szerepét, elhatároztam, hogy elhelyezek pár biztonságtechnikai eszközt. Informatikusként, rendszergazdaként kerültem a Tp-Link eszközeit, de pont kijöttek a Tapo sorozatukkal, sok kamerával, okosdugaljakkal, hőmérőkkel, ezekhez egy meglepően használható alkalmazással, illetve azon belül automatizációs lehetőségekkel. Miután figyelemmel kísérem az okos eszközöket, otthonra teljesen jónak tűntek, az ára meg kifejezetten kedvező. Az külön szerencse, hogy minden eszköz egy termékcsaládon belül jött ki, így elég egy alkalmazást megismerni.

Mint kiderült, szerencsés választás volt, mert pár hónap múlva a Tapo ökoszisztémán belül tudtam  összeállítani Szofi házába egy automata “fűtésrendszert”.

Ehhez egy akvarisztikával foglalkozó oldalról rendeltem két 10 Wattos vízálló terráriumfűtőt, ami a leírás szerint akár kutyakörmöknek is ellenáll. Ezeket bedugtam egy-egy Tapo P110-es okosdugalljba, majd a paneleket felakasztottam a házában a bejárat két oldalára. Szerencsére Szofi soha nem rágott szét semmit, így biztos voltam benne, hogy nem kell különösebben bevédeni.

A házába elhelyeztem egy Tapo T310-es hőmérőt. Ennek a rendszerbekötéséhez szükség volt egy H200-as HUB-ra. Amikor a házában a hőmérséklet 12 fok alá csökkent, akkor az egyik P110-essel bekapcsoltattam az egyik fűtőpanelt. Ha az nem győzte, és a hőmérséklet tovább esett, akkor 10 foknál a másik dugalj bekapcsolta a másik 10 Wattos panelt. A 2023-2024-es télen talán egyszer volt, hogy kettő is kevés volt, de az is csak egy napig.

A Tapo hőmérőjein keresztül mindig tudtam követni, milyen a hőmérséklet és a páratartalom a házában, illetve a fogyasztást óránkénti bontásban. A biztonság kedvéért beállítottam, ha Szofi házában 20 fok fölé menne a hőmérséklet, akkor a HUB riasszon, mert akkor valami gebasz van.

A ház fűtéséhez felhasználtam:
– két INVITAL 15 x 25cm 10W vízálló PVC fűtőlapot. A kettő szállítással együtt 13000 volt.
– két Tapo P110-es okosdugaljt, darabja 4500 volt négyes csomagban.
– egy T310-es hőmérőt. Ezt 6000 körül lehet megvásárolni.
– 14000 körül van a H200-as HUB.

Hosszabbítóval mindennel együtt 50000 alatt maradt a vége, de megérte, mert szemmel láthatóan jól érezte magát.

Sajnos az idén már nem lesz szükség a ház téliesítésére, ha a tél nem is, de ez a nyár elvitte.

Apropó téliesítés. Ez az eszközkészlet a méretben pont egy magyar vizslához passzoló, belülről is szigetelt ház kifűtéséhez volt elegendő úgy, hogy alulról hőtükrös párnája volt, lamellás műanyagajtó volt rajta, illetve ahogy írtam, vastagon levelekkel körbeszórtuk.

Categorized in:

Ez-meg-az,

Last Update: 2024.09.25.